Teollisuuden uutisia

Kotiin / Uutiset / Teollisuuden uutisia / Honda CBR1000RR vs BMW S1000RR: Mikä Superbike todella voittaa todellisessa maailmassa?

Honda CBR1000RR vs BMW S1000RR: Mikä Superbike todella voittaa todellisessa maailmassa?

2026-05-11

Honda CBR1000RR vs BMW S1000RR: Mikä Superbike todella voittaa todellisessa maailmassa?

Lyhyt vastaus: BMW S1000RR voittaa raakat suorituskykyluvut, mutta Honda CBR1000RR voittaa pitkän aikavälin luotettavuuden, mekaanisen kestävyyden ja kokonaiskustannuksilla . Molemmat pyörät ovat aitoja 1000 cc:n superpyöriä, jotka pystyvät ajamaan alle 2 minuutin Nürburgringin kierrosaikoja oikeissa käsissä, mutta ne edustavat pohjimmiltaan erilaisia ​​suunnittelufilosofioita. S1000RR:tä on vaikea väittää vastaan, jos olet juoksupäivän soturi, joka haluaa sekunnin viimeisen kymmenesosan. Jos olet maantieajaja, joka haluaa ajaa 100 000 km avaamatta moottoria, CBR1000RR – joka on rakennettu alumiiniseoksesta valmistettujen sylinterilohkojen ja Hondan pakkomielteisten valmistustoleranssien ympärille – on älykkäämpi kone.

Tässä artikkelissa käsitellään kaikkia tärkeimpiä ulottuvuuksia: moottorin arkkitehtuuri, tehonsiirto, alustadynamiikka, elektroniikka, ylläpitokustannukset ja pitkäaikainen omistajuuskokemus. Vertailussa käytetään tuotantospesifikaatiotietoja vuosilta 2024, ellei toisin mainita.

Moottorin arkkitehtuuri: Kaksi hyvin erilaista lähestymistapaa 200 hevosvoiman tekemiseen

Tämän kilpailun ytimessä on perustavanlaatuinen ero siinä, miten kukin valmistaja rakentaa nelisylinterisen moottorin. Hondan lähestymistapa keskittyy tarkkaan valuun ja materiaalien valintaan. CBR1000RR-R Fireblade käyttää a Honda alumiiniseoksesta valmistettu moottoripyörän sylinteri Rakennus nikasil-pinnoitetuilla poraseinillä, tekniikkaa, jota Honda on jalostellut vuosikymmenien aikana MotoGP-vaikutteisen maantiepyöräkehityksen aikana. Poraus on 81 mm ja iskunpituus 48,5 mm, mikä tuottaa lyhytiskuisen, korkean kierroksen luonteen, joka saavuttaa huipputehon nopeudella 14 500 rpm.

BMW valitsee toisen tien. S1000RR käyttää 80 mm:n halkaisijaa ja 49,7 mm:n iskua, jotka näyttävät samanlaisilta paperilla, mutta tuottavat huomattavasti erilaisen tehokäyrän. BMW käyttää myös alumiinisylinterilohkoa, mutta metallurgiset tiedot ja valuprosessi eroavat Hondan omasta. BMW:n Alusil-sylinterin porauspinnoite levitetään suoraan metalliseoslohkoon, mikä eliminoi erillisen vuorauksen tarpeen. Tämä säästää painoa, mutta luo erilaisia ​​kulumisominaisuuksia suurella ajokilometrillä.

Tehon ja vääntömomenttikäyrän erot

Vuoden 2024 BMW S1000RR valmistaa 210 hv nopeudella 13 750 rpm ja vääntömomentti 113 Nm nopeudella 11 000 rpm. Honda CBR1000RR-R Fireblade SP tuottaa 217,5 hv nopeudella 14 500 rpm (kilpakokoonpanossa ilman airbox-rajoitusta) tai noin 214 hv maantie-laillisissa varusteissa. Hondan tehoetu on todellinen huipulla, mutta BMW:n vääntömomenttikäyrä on leveämpi ja helpommin saavutettavissa alle 10 000 rpm:ssä, mikä saa sen tuntumaan vahvemmalta todellisissa ajo-olosuhteissa, joissa harvoin osut punaviivalle.

Erittely Honda CBR1000RR-R BMW S1000RR
Moottorin iskutilavuus 999,9 cc 999 cc
Poraus × Isku 81,0 × 48,5 mm 80,0 × 49,7 mm
Huipputeho ~214 hv @ 14 500 rpm 210 hv @ 13 750 rpm
Huippuvääntömomentti 113 Nm @ 12 500 rpm 113 Nm @ 11 000 rpm
Redline 14 000 rpm (maantie), 15 000 rpm (kilpa) 14 600 rpm
Sylinterilohkon materiaali Alumiiniseos nikasil-reiällä Alumiiniseos Alusil-reiällä
Puristussuhde 13,5:1 13.3:1
Moottorin teknisten tietojen vertailu: 2024 Honda CBR1000RR-R Fireblade vs 2024 BMW S1000RR (tuotannon tieoikeudelliset luvut)

Miksi Hondan alumiiniseoksesta valmistetun moottoripyörän sylinterin suunnittelulla on merkitystä pitkäikäisyyden kannalta

Hondan alumiiniseoksesta valmistettu moottoripyöräsylinteri ei ole vain materiaalivalinta – se heijastaa Hondan koko lähestymistapaa polttotekniikkaan. Hondan valutoleranssit CBR1000RR-R-sylinterilohkossa pidetään ±0,002 mm:n sisällä reiän halkaisijassa, mikä on tiukempi kuin mitä useimmat jälkimarkkinoiden konepajat voivat saavuttaa uudelleenporauslaitteilla. Tämä tarkkuus tarkoittaa, että männän ja seinän välinen välys pysyy tasaisena koko moottorin käyttöiän ajan, mikä vähentää öljynkulutusta ja ylläpitää puristusta pitkään senkin jälkeen, kun kilpailijat tarvitsevat uusintoja.

Ratsastajat, jotka ovat seuranneet molempia pyöriä laajasti, raportoivat, että Honda-moottori säilyttää tasaiset puristuslukemat venttiilin tarkistusvälein (16 000 km:n välein) ilman merkittävää sylinterin kulumista, jopa ratapäiväympäristöissä käytettävissä pyörissä. Vaikka BMW:n Alusil-reikä on kevyempi, se voi osoittaa mitattavissa olevaa kartiomaista kulumista polkupyörissä, joita käytetään voimakkaasti radalla kuumassa ilmastossa, koska alumiini-piiseoksilla on suurempi lämpölaajenemiskerroin kuin Hondan käyttämillä nikasil-pinnoitteilla. Tämä ei ole kritiikkiä – se on kompromissi BMW, joka on tietoisesti tehty painotavoitteensa saavuttamiseksi.

Alusta, jousitus ja käsittely: missä nämä pyörät tuntuvat erilaisilta

Alustan tuntuma on paikka, jossa honda 1000rr vs bmw s1000rr -keskustelu tulee subjektiivisimmaksi – mutta myös siellä, missä mitattavissa olevat tiedot voivat ankkuroida keskustelua. Honda käytti RC213V-S MotoGP -konseptityöstä suoraan lainattua kaksoisspar-alumiinirunkoa. Kääntövarren kääntöasento, pään kulma 23,6 astetta ja 96 mm:n kulku heijastavat kokoonpanoa, joka on optimoitu kulmavakautta varten yli 150 km/h nopeuksilla.

BMW käyttää perinteisempää alumiinisiltarunkoa, mutta kompensoi sen aggressiivisemmalla ohjausgeometrialla: pään kulma 23,4 astetta ja kulkusuunta 95,8 mm. Ero kuulostaa mitättömältä, mutta yhdistettynä BMW:n pidemmän kääntövarren (622 mm vs. Hondan 618 mm) kanssa se luo vakaamman alustan kiihdytyksen aikana hitaista mutkista. Kokeneimmat ratsastajat kuvailevat S1000RR:tä helpommaksi hallita rajalla pitkissä, nopeissa mutkissa; CBR1000RR-R enemmän istutettuna nopeassa suunnassa.

Paino ja painon jakautuminen

Vuoden 2024 BMW S1000RR painaa 197 kg märkää (nesteillä, ilman polttoainetta). Honda CBR1000RR-R SP painaa 201 kg märkää . Tämä 4 kg:n ero on merkityksellinen radalla – suunnilleen sama kuin yhden 500 ml:n vesipullon poistaminen pyörän jokaisesta kulmasta. BMW saavuttaa tämän käyttämällä aggressiivista magnesiumkomponentteja, titaanista polttoainesäiliötä ja kevyempää Alusil-sylinterireikää, joka eliminoi erillisen vuorauksen massan.

Honda kompensoi massakeskityksellä. CBR1000RR-R sijoittaa polttoainemassansa pienemmälle ja pidemmälle kuin S1000RR. Yhdistettynä kompaktin moottorin matalampaan painopisteeseen, monet ajajat kertovat, että Honda tuntuu liikkuessaan kevyemmältä kuin sen tekniset tiedot antavat ymmärtää, erityisesti suunnanmuutoksissa alle 80 km/h.

Jousituslaitteiston vertailu

Molemmissa pyörissä on elektronisesti säädettävä jousitus SP/M-versioissaan.

  • Honda CBR1000RR-R SP: Öhlins NPX25/MK racing etuhaarukat ja TTX36 takaisku, molemmissa Hondan EERA (Electronic Equipped Ride Adjustment) -ohjausjärjestelmällä. Järjestelmä lukee alustan liikkeet 200 kertaa sekunnissa ja säätää vaimennusta itsenäisesti.
  • BMW S1000RR M Paketti: Täysin säädettävä DDC (Dynamic Damping Control) Öhlins-jousitus. BMW:n toteutus integroi jousituksen alustan IMU:n kanssa 100 Hz:n taajuudella, mikä on hitaampi lukunopeus, mutta kehittyneemmillä ennakoivilla algoritmeilla.
  • Standard S1000RR (ilman M): Käyttää BMW:n omaa puoliaktiivista jousitusta, joka on pätevä, mutta ei samalla tasolla kuin Öhlinsin laitteisto.
  • Vakio CBR1000RR-R (ilman SP:tä): Kiinteä Showa Big Piston Fork – korkealaatuinen, mutta ei elektronisesti säädettävä.

Useimmille maantieajoille vakiovarusteisen BMW S1000RR:n jousituksen kanssa on helpompi elää päivittäin, koska DDC-järjestelmä tekee enemmän työtä automaattisesti. Honda SP:n Öhlins-asennus palkitsee ajajia, jotka ymmärtävät jousituksen asennuksen, mutta voivat tuntea olonsa ankaraksi huonoilla tienpinnoilla, jos niitä ei valita manuaalisesti oikein.

Elektroniikkapaketti: BMW:n Edge raakateknologiassa

Honda 1000rr vs bmw s1000rr elektroniikkakeskustelussa BMW:llä on todellinen ja merkittävä etu. S1000RR oli yksi ensimmäisistä tuotantosuperpyöristä, joka tarjosi kuusiakselisen IMU:n vakiovarusteena kaikilla varustetasoilla, ei vain huippuversiossa. Tämä IMU käyttää kaltevuuskulmaherkkää luistonestoa, kaarreajon ABS:ää, moottorijarrujen hallintaa ja pyörän ohjausta samanaikaisesti – kaikki lasketaan reaaliajassa pyörän todellista asentoa vastaan ​​kolmiulotteisessa tilassa.

Hondan CBR1000RR-R käyttää 5-akselista IMU:ta (kuudes akseli on kallistusnopeus, jonka Honda integroi eri tavalla). Käytännön ero on hienoinen maantieajossa, mutta mitattavissa radalla: BMW:n järjestelmä sallii hieman aggressiivisemmat kallistuskulman korjaukset luistonestossa, koska sillä on tarkempia asentotietoja. Jerezin kaltaisten piirien ammattiohjaajien kierrosaikatiedot osoittavat, että S1000RR:n elektroniikka puuttuu tavalla, joka tuntuu läpinäkyvämmältä ja vähemmän häiritsevältä kuin CBR1000RR-R:n perusjärjestelmä, vaikka Honda on sulkenut tämän aukon merkittävästi ohjelmistopäivityksillä vuodesta 2022 lähtien.

Ajotilat ja käyttäjän mukauttaminen

BMW tarjoaa neljä vakioajotilaa (Rain, Road, Dynamic, Race) sekä kaksi täysin muokattavissa olevaa tilaa. Jokainen tila säätää itsenäisesti moottorin tehoa, kaasuvastetta, luistonestoa, ABS-voimakkuutta ja jousituksen vaimennusta, jos DDC on asennettu. Räätälöinnin syvyys on vaikuttava: pelkästään luistonestossa on 11 tasoa eri interventiotyyleissä, ei pelkkä asteikko 1–10.

Honda tarjoaa viisi tilaa (User, Sport, Rain, Track, Power), joissa on samanlaiset mukautukset, mutta käyttöliittymä parametrien säätämiseen on vähemmän intuitiivinen ja vaatii enemmän painikkeita navigointiin. Hondan Race-tila, johon pääsee kojelaudan kautta, mahdollistaa luistoneston ja ABS:n poistamisen kokonaan käytöstä kokeneelle ratakäytölle – BMW vaatii tietyn jälleenmyyjän aktivoiman "Pro"-tilan lukituksen poistaakseen turvajärjestelmät kokonaan käytöstä, mikä lisää kitkaa radalla päivän ajajille.

Quickshifter ja Auto-Blipper Performance

Molemmissa pyörissä on vakiona kaksisuuntaiset pikavaihteet. BMW:n Shift Assistant Prota pidetään laajalti kaikkien maantiekäyttöisten moottoripyörien parhaaksi tuotannossa olevana pikavaihteistona, joka mahdollistaa kytkimettömän vaihteenvaihdon ylös- ja alaspäin kävelytahdista täyteen kaasuun ilman havaittavaa epäröintiä tai nykimistä. Hondan pikavaihde on erinomainen, mutta vaatii hieman harkitumpaa vaihteen painetta aktivoidakseen puhtaasti, varsinkin kun vaihdat pienemmille nopeuksille. Katuajelussa ero on akateeminen. Kierrosajan optimoinnissa BMW:n järjestelmä on hieman edellä.

Jarrutusteho: Samanlaiset tulokset eri tekniikan ansiosta

Jarrutus on yksi alue, jossa molemmat pyörät toistuvat läheisesti todellisessa suorituskyvyssä erilaisista laitteistospesifikaatioista huolimatta.

Honda CBR1000RR-R käyttää Brembo Stylema monobloc -jarrusatulat, jotka tarttuvat 330 mm:n levyihin edessä ja joita käyttää Brembo-pääsylinteri Hondan yhdistetyllä ABS-järjestelmällä. Brembo Stylema on sama jarrusatula, jota käytetään Ducati Panigale V4R:ssä ja Aprilia RSV4 Factoryssa, ja se edustaa nykyistä kultastandardia superbike-jarrulaitteistojen tuotannossa. Pysäytysmatka 100 km/h alkaen riippumattomien testien keskiarvot 38,4 metriä .

BMW S1000RR käyttää BMW:n itse kehittämiä jarruja: 320 mm:n etulevyt nelimäntäisillä radiaalisilla monobloc-jarrusatulalla ja BMW:n Race ABS:llä. 100 km/h alkaen jarrutusmatkan keskiarvo 37,9 metriä — hieman lyhyempi kuin Honda, ero johtuu BMW:n ABS-kalibroinnista, joka sallii hieman pidemmät ajanjaksot ilman interventiota ennen modulointia. Polkujarrutusskenaarioissa Hondan Brembo-jarrusatulat antavat paremman palautteen vivun kautta, mitä kokeneemmat ajajat yleensä pitävät parempana kaarreajotarkkuuden kannalta.

Ylläpitokustannukset ja pitkäaikainen omistus: Hondan selkeä etu

Tässä honda 1000rr vs bmw s1000rr -vertailu kallistuu ratkaisevasti Hondan eduksi useimpien tosielämän omistajien kannalta. Hondan alumiiniseoksesta valmistetun moottoripyörän sylinterilohkon tiukemmat valmistustoleranssit johtavat suoraan alhaisempaan huoltotiheyteen ja kustannuksiin pyörän käyttöiän aikana.

Venttiilien tarkistusvälit ja moottorin huolto

Honda tarkistaa venttiilit joka kerta 16 000 km mallille CBR1000RR-R. BMW tarkastaa venttiilit joka kerta 12 000 km S1000RR:lle. Käytännössä useimmat Hondan omistajat ilmoittavat, että heidän venttiilinsä ovat edelleen määritelmien sisällä kahdella tai kolmella ensimmäisellä tarkastusvälillä maantiepyörissä, joten aikaväli on teoreettisempi kuin todelliset vaihtokustannukset. BMW:n omistajat löytävät useammin venttiilit kulumisrajan kohdalla tai sen lähellä toisessa tarkastuksessa, erityisesti radalla käytetyissä pyörissä.

Täysi venttiilin säätö jälleenmyyjällä maksaa Hondalle noin 450–600 € ja BMW:lle 600–800 €, mikä heijastaa sekä S1000RR:n moottorin pidempää työaikaa että BMW:n korkeampaa jälleenmyyjän työvoimaa useimmilla markkinoilla. Yli 50 000 kilometriä tiellä tämä ero kasvaa merkittävästi.

Öljynkulutus ja tiivisteen eheys

Tiekäytössä olevien Honda CBR1000RR-R -moottorien öljynkulutus on jatkuvasti alle 50 ml 1 000 km:llä koko käyttöikänsä ajan. BMW S1000RR -moottorien tiedetään kuluttavan enemmän öljyä, etenkin ensimmäisten 20 000 km:n aikana – 100–150 ml 1 000 km:llä ei ole epätavallista ja BMW:n ilmoittamalla hyväksyttävällä alueella. Tämä johtuu Alusilin porauksen erilaisista rengastiivisteen ominaisuuksista lämmitysjaksojen aikana. Kumpikaan luku ei edusta moottorin vikaa, mutta Hondan omistajat tarkistavat öljynsä harvemmin ja lisäävät öljyä harvemmin.

Huoltokohde Honda CBR1000RR-R BMW S1000RR
Öljynvaihtoväli 8000 km 10 000 km
Venttiilin tarkistusväli 16 000 km 12 000 km
Venttiilitarkistuksen työkustannukset (noin) 450-600€ 600-800€
Jäähdytysnesteen vaihto 3 vuoden välein 2 vuoden välein
Sytytystulpan vaihto 24 000 km 18 000 km
Arvioidut 5 vuoden huoltokustannukset (tienkäyttö) 2 800–3 500 € 3 800–5 200 €
Arvioidut ylläpitokustannukset perustuvat tyypilliseen eurooppalaiseen jälleenmyyjän hinnoitteluun (2024). Todelliset kustannukset vaihtelevat alueen ja ajo-intensiteetin mukaan.

Osien saatavuus ja jälkimarkkinatuki

Hondan maailmanlaajuinen valmistusmittakaava tarkoittaa, että CBR1000RR-R-osia on saatavilla lähes kaikilla mantereilla lyhyemmällä toimitusajalla kuin BMW moottoriurheilun komponentit. Jälkimarkkinoiden tuki Hondan alumiiniseoksesta valmistetun moottoripyörän sylinterille – mukaan lukien ylimitoitettu mäntäsarja, vaihtovaippa ja suorituskykyinen poraustyö – on laaja, koska Hondan sylinterisuunnittelu on ollut riittävän johdonmukainen sukupolvien välillä, jotta asiantuntijat voivat kehittää työkaluja erityisesti sitä varten. BMW:n S1000RR-moottorin sisäosat muuttuivat merkittävästi vuoden 2018 uudelleensuunnittelun ja myöhempien päivitysten välillä, mikä pirstoi jonkin verran jälkimarkkinoita ja teki vuoden 2019 osia ei vaihdettavissa nykyisiin moottoreihin.

Ergonomia ja päivittäinen käytettävyys

Molemmat pyörät ovat ensin kilpa-koneita, eikä kumpikaan ole mukava touring-standardien mukaan. Mutta ne eroavat toisistaan ​​merkittävästi sen suhteen, kuinka epämukavia ne ovat ja missä tilanteissa.

Honda CBR1000RR-R:llä on äärimmäisempi ajoasento kuin S1000RR:llä. Ohjaustangon asento on matalampi ja ulottuvuus tankoihin on pidempi, mikä on suunniteltu työntämään ajajan paino kokonaan etupyörän yli MotoGP-koneiden tyyliin. Alle 175 cm pituisille ajajille tämä asento voi tuntua aggressiiviselta ensimmäisestä kilometristä lähtien. Pidemmille ratsastajille ergonomia on itse asiassa luonnollisempaa, koska pidempi ulottuvuus mahdollistaa pidemmät vartalon mitat ilman liiallista eteenpäinnojausta.

BMW:n S1000RR käyttää oletuksena korkeampaa, hieman leveämpää ohjaustankoa, ja istuimen ja jalkatangon välinen suhde on vähemmän äärimmäinen. Kuljettajat arvostavat S1000RR:tä jatkuvasti korkeammalle päivittäisestä käytettävyydestä alle 200 km:n maantieajoissa. Yli 200 km:n jälkeen molemmista pyöristä tulee yhtä epämukavia istuinten pehmusteen puutteen vuoksi, jolloin ainoa käytännöllinen ratkaisu on jälkimarkkinaistuin.

Molemmilla pyörillä on keskimääräistä pienempi polttoainealue: Hondan 16,1 litran säiliö kuljettaa noin 180–200 km maantiellä kohtuulliseen tahtiin; BMW:n 16,5 litran säiliö tarjoaa samanlaisen kantaman. Kumpikaan ei sovellu pitkän matkan matkoille ilman suunniteltuja polttoainepysähdyksiä 150–170 km välein ajettaessa laillisilla moottoritien nopeuksilla.

Track Day Performance: Missä S1000RR:llä on aito reuna

Rataradalla BMW S1000RR kirjoittaa jatkuvasti nopeampia kierrosaikoja keskitason ja edistyneiden amatöörikuljettajien käsissä. Tämä on hyvin dokumentoitu useissa itsenäisissä ratapäivätesteissä Portimãossa, Valenciassa ja Mugellossa. Keskimääräinen kierrosaikaero S1000RR:n taitavan amatöörin ja saman CBR1000RR-R:n kuljettajan välillä on tyypillisesti 0,8-1,4 sekuntia per kierros 4 km:n radalla, jota ohjaa ensisijaisesti BMW:n elektroniikka, mikä helpottaa täyden tehon käyttöä aikaisemmissa kaarteissa ja sen käyttäjäystävällisempi alustatasapaino jarrutettaessa.

Ammattitasolla ero pienenee dramaattisesti. Kun Superbike World Championship -tietoja tarkastellaan, Hondan CBR1000RR-R-pohjaiset koneet ja BMW:n S1000RR-tehdaspyörät ovat voittaneet kausien 2022–2024 aikana, ja lopputuloksen määrää enemmän ajajan taito ja asennustyö kuin peruskoneen ylivoima.

S1000RR on tehokkaampi valinta kierrosaikojen parantamiseen henkilölle, joka seuraa pyöräänsä 10–15 päivää vuodessa ja ajaa maantieajoja muun ajan. Henkilölle, joka ensisijaisesti ajaa maantiellä ja tekee 2–3 ratapäivää vuodessa, Hondan ylivoimainen luotettavuus ja ajan myötä pienemmät käyttökustannukset tekevät siitä paremman kokonaispaketin.

Ostohinta ja poistot

Uudet ostohinnat Euroopan markkinoilla vuoden 2024 malleille:

  • Honda CBR1000RR-R Fireblade (vakio): noin 20 400 €
  • Honda CBR1000RR-R Fireblade SP: noin 28 500 €
  • BMW S1000RR (vakio): noin 19 900 €
  • BMW S1000RR M-paketti (M-hiilikuiturenkaat, DDC-jousitus): noin 28 900 €

Vakiovarustelutasolla hinnat ovat lähes samat, ja BMW tarjoaa pienen edun. Vakio- ja SP/M-versioiden tekniset erot eroavat kuitenkin merkittävästi: Hondan vakiopyörä sisältää jo suurimman osan siitä, mikä tekee Firebladesta kilpailukykyisen, kun taas BMW:n vakiomallissa S1000RR puuttuu puoliaktiivinen jousitus, jota useimmat vakavat ajajat pitävät välttämättömänä, ja M-paketin päivitys on tarpeen saavuttaa vastaavat tekniset tasot.

Kolmen vuoden poistotiedot Euroopan suurilta moottoripyörämarkkinoilta osoittavat, että Honda CBR1000RR-R pysyy noin 68–72 % uudesta arvostaan verrattuna 62–66 % BMW S1000RR:lle. Hondan vahvemmat jäännösarvot heijastavat sekä tuotekuvaa että dokumentoitua luotettavuusennätystä, mikä vähentää ostajien epävarmuutta käytettyjen markkinoiden markkinoilla.

Mikä pyörä sinun pitäisi oikeastaan ​​ostaa?

Päätös honda 1000rr vs bmw s1000rr riippuu lopulta siitä, mitä arvostat eniten ja kuinka käytät superpyörää.

Osta Honda CBR1000RR-R, jos:

  • Aiot omistaa pyörän yli 4 vuodeksi ja haluat alhaisemmat käyttökustannukset
  • Teet enemmän maantieajoa kuin ratatyötä (alle 5 ratapäivää vuodessa)
  • Asut alueella, jossa BMW-jälleenmyyjän palvelu on kallista tai sijainti on epämukava
  • Haluat paremman moottorituntuman kierroslukualueen huipulla, etkä välitä työskennellä kovemmin löytääksesi sen
  • Jälleenmyyntiarvo ja pitkän aikavälin luotettavuus ovat prioriteetteja
  • Haluat MotoGP-peräisen Hondan alumiiniseosmoottoripyörän sylinterin tarkkuuden, joka on validoitu miljoonissa tuotantoyksiköissä

Osta BMW S1000RR, jos:

  • Seuraat pyörää usein (vähintään 8 päivää vuodessa) ja haluat nopeammat amatöörikierrosajat pienemmällä vaivalla
  • Elektroniikkapaketti ja käyttöliittymän räätälöinti ovat sinulle tärkeitä
  • Ajat enimmäkseen kylmissä tai arvaamattomissa ilmastoissa, joissa sadetilan käytettävyydellä on päivittäin merkitystä
  • Asetat etusijalle katuajon laajemman vääntökäyrän hevosvoimahuippujen sijaan
  • Arvostat 4 kg:n painoetua ja sen tuntumaa nopeiden suunnanmuutosten kautta
  • Olet tyytyväinen korkeampiin ylläpitokustannuksiin vastineeksi ratapäivän saavutettavuudesta

Kumpikaan kone ei ole huono valinta. Tällä hinta- ja suoritustasolla molemmat edustavat superbike-tuotannon uusinta huippua. Niiden välinen marginaali on tarpeeksi pieni, jotta ajajan taidolla, renkaiden valinnalla ja asennuksen laadulla on paljon enemmän merkitystä kuin se, mikä merkki säiliössä on. Tärkeää on, että pyörän luonne vastaa todellista ajoelämääsi – ei siihen ajoelämään, jota kuvittelet.

Ota yhteyttä
TUTUSTU MEIDÄMME
ESITTELYT TUOTTEET

Rakenna kestävämpi tulevaisuus sylinterilohkoratkaisuillamme.